Premia remontowa

Premia remontowa


29 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, jak również algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (Dz.U. poz. 879), dzięki któremu możliwe będzie złożenie wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej, remontowej lub kompensacyjnej na korzystniejszych niż dotychczas zasadach.



Na podstawie nowych przepisów o premię remontową oprócz osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego będą mogły się ubiegać również gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy.

W sytuacji gdy wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w danym budynku należą do gminy,
premia remontowa wynosić będzie 50% wartości przeprowadzonego remontu. Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia wynosić będzie 60% kosztów remontu.

W sytuacji jeśli budynek jest z „wielkiej płyty” przy przeprowadzonej termomodernizacji wysokość ulgi wynosić będzie 50% kosztów, w tym kosztów sporządzenia dokumentacji technicznej oraz zakupu i montażu kotew metalowych.
Jeżeli właściciel zamontuje mikroinstalację OZE może starać się o premię w wysokości od 16% do 21% wartości inwestycji.

Premia termomodernizacyjna wynosić będzie 16% kosztów inwestycji, a dodatkowo
zniesiono dotychczasowe ograniczenie wysokości premii do 2-krotności rocznych oszczędności kosztów energii.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzrost minimalnego wynagradzania pracownika młodocianego w 2020r.

Ulgi podatkowe dla kupujących nieruchomości – planowane udogodnienia