Świadczenie wypadkowe – warunki przyznania

Jeśli ulegniemy wypadkowi, mamy prawo do ubiegania się o świadczenie wypadkowe, czyli zasiłek chorobowy. Dokumentem, który uprawnia do korzystania z zasiłku jest zwolnienie lekarskie. Może ono być wystawione w formie:

    - dokumentu elektronicznego (e –ZLA),

    - formularza wydrukowanego z systemu teleinformatycznego,

    - wydruku zaświadczenia wystawionego elektronicznie (wydruk e –ZLA).

Zasiłek przyznany będzie również, gdy zwolnienie lekarskie otrzymaliśmy za granicą. W tym celu powinno się złożyć przetłumaczone na język polski zaświadczenie z zakładu leczniczego lub lekarza poza terytorium kraju. Zaświadczenie takie musi zawierać:

    - nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko, lekarza, datę wystawienia i podpis;

    - początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Zaświadczenie lekarskie nie musi być przetłumaczone na język polski, w przypadku, jeśli jest wystawione na terytorium i w językach urzędowych państw:

    - członkowskich Unii Europejskiej,

    - członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej,

    - stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Aby otrzymać należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, musimy również złożyć inne dokumenty. A będą to w szczególności:

    - protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,

    - jeśli jesteśmy innym ubezpieczonym niż pracownik, np. zleceniobiorcą - kartę wypadku przy pracy,

    - jeśli osoba ulegająca wypadkowi jest niezdolna do pracy z powodu choroby zawodowej - decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez inspektora sanitarnego oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek niezdolności do pracy z chorobą zawodową,

    - jeśli niezdolność do pracy jest konsekwencją stwierdzonego wcześniej wypadku przy pracy – zaświadczenie lekarskie, które potwierdza związek niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy.  

Jeśli zasiłek chorobowy wypłacał będzie ZUS niezbędne będzie również potwierdzenie płatnika składek (druk Z-3, Z-3b, Z-3a).

Prawo do świadczeń i jego wypłaty z ubezpieczenia wypadkowego określa płatnik składek lub placówka ZUS.

Dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego można złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS, wysłać pocztą lub złożyć w formie elektronicznej na druku PUE ZUS.

Protokół powypadkowy sporządza i zatwierdza pracodawca, a kartę wypadku – podmiot, na rzecz którego poszkodowany świadczył pracę. Dla prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i współpracujących przy prowadzeniu tej działalności odpowiedni dokument sporządza Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie przysługują, jeśli przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, dotyczy to również przepisów drogowych, ppoż. , lub jeśli poszkodowany był w stanie nietrzeźwości, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przyczynili się w znacznym stopniu do wypadku.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzrost minimalnego wynagradzania pracownika młodocianego w 2020r.

Premia remontowa

Ulgi podatkowe dla kupujących nieruchomości – planowane udogodnienia